Gretna Heritage Festival October 3,4,5, 2014
Ticketmaster
Performers
View Schedule

Earth Wind & Fire

9:30pm - 11:00pm
Main Stage

Uncle Kracker

7:00pm - 8:30pm
Main Stage

The Molly Ringwalds

9:00pm - 10:30pm
Gretnafest Stage

Rockin' Dopsie Jr &
The Zydeco Twisters

9:00pm - 10:30pm
Market Stage

Dash Rip Rock

7:00pm - 8:30pm
Market Stage

Hector Nieves

4:30pm - 6:00pm
Gretna Riverfront Stage

Danny Hebert Band

6:15pm - 7:45pm
Gretna Riverfront Stage

DaRockits

8:00pm - 9:30pm
Gretna Riverfront Stage

August Rush

5:00pm - 6:30pm
Gretnafest Stage

Category 6

7:00pm - 8:30pm
Gretnafest Stage

Skeeter Thomassie's
Swamp Pop Allstars

5:00pm - 6:30pm
Market Stage

Naughty Professor

4:30pm - 6:00pm
Post Office Stage

Hazy Ray

6:15pm - 7:30pm
Post Office Stage

The Upstarts

7:45pm - 9:15pm
Post Office Stage

New Birth Brass Band

10:15pm - 12:00am
Post Office Stage

The Wiseguys

5:30pm - 7:00pm
Italian Village Stage

Louis Prima, Jr

7:30pm - 8:30pm
Italian Village Stage
     

Chicago

10:00pm - 11:30pm
Main Stage

Blood, Sweat & Tears

7:45pm - 9:15pm
Main Stage

Marcia Ball

5:30pm - 7:00pm
Main Stage

Steel Magnolia

8:30pm - 10:00pm
Gretnafest Stage

Tommy Malone
of the Subdudes

7:30pm - 8:00pm
Gretnafest Stage

Kyle Turley Band

8:00pm - 9:30pm
Gretna Riverfront Stage

The Frankie Ford Show

6:00pm - 7:30pm
Gretna Riverfront Stage

Johnny Sketch and
the Dirty Notes

8:00pm - 10:00pm
Market Stage

Buck Baker & The Dominos

2:00pm - 3:30pm
Gretna Riverfront Stage

Joe Clay Band

4:00pm - 5:30pm
Gretna Riverfront Stage

Soul Express

2:30pm - 4:00pm
Gretnafest Stage

Sunpie Barnes and
The Louisiana Sunpsots

4:30pm - 6:00pm
Gretnafest Stage

Rachel Fleetwood

4:00pm - 5:30pm
Market Stage

Chief Monk Boudreaux
and the Wild Magnolias

6:00pm - 7:30pm
Market Stage

Kenny Claiborne Band

2:00pm - 3:00pm
Post Office Stage

Crescent City Soul

3:30pm - 5:00pm
Post Office Stage

MISS CLAUDIA AND HER
BIER GARTNERS

5:30pm - 7:00pm
Post Office Stage

Lil Red and Big Bad

7:30pm - 9:00pm
Post Office Stage

Maxie & The Tricks Band

10:00pm - 11:30pm
Post Office Stage

Carlo Ditta

3:30pm - 5:00pm
Italian Village Stage

The Yat Pack

5:30pm - 7:00pm
Italian Village Stage

Louis Prima, Jr

7:30pm - 8:30pm
Italian Village Stage

Creole Wild West
Mardi Gras Indians

4:30pm - 6:00pm
Festival Grounds

Treme Brass Band

6:30pm - 8:00pm
Festival Grounds

ZZ Top

7:00pm - 8:30pm
Main Stage

Ben Miller Band

5:00pm - 6:15pm
Main Stage

Tab Benoit

2:45pm - 4:15pm
Main Stage

Deacon John

6:00pm - 7:30pm
Gretna Riverfront Stage

Amanda Shaw &
The Cute Guys

4:00pm - 5:30pm
Gretna Riverfront Stage

Kermit Ruffins &
the Barbecue Swingers

7:00pm - 8:30pm
Market Stage

Rich Collins

7:00pm - 8:30pm
Post Office Stage

Steve Adams Band

2:00pm - 3:30pm
Gretna Riverfront Stage

MRZ CROWLEY

2:30pm - 4:00pm
Gretnafest Stage

Bag Of Donuts

4:30pm - 6:00pm
Gretnafest Stage

The Topcats

6:30pm - 8:00pm
Gretnafest Stage

Glen David Andrews

3:00pm - 4:30pm
Market Stage

Gina Brown &
4x4 Connection

5:00pm - 6:30pm
Market Stage

Alexes Aiken

2:00pm - 3:30pm
Post Office Stage

Michael Aaron & The Strays

3:45pm - 4:45pm
Post Office Stage

MISS CLAUDIA AND HER
BIER GARTNERS

5:00pm - 6:30pm
Post Office Stage

Paul Ferrara

2:00pm - 3:30pm
Italian Village Stage

The Yat Pack

4:00pm - 5:30pm
Italian Village Stage

Lena Prima

6:00pm - 7:30pm
Italian Village Stage

Storyville Stompers
Brass Band

5:00pm - 7:00pm
Festival Grounds
View Schedule

For booking information
Producer / Director
Kerry Brown